tirs. 28. sep.
|Grindsted
"Trash workout" med bæredygtig badass Gittemarie
Kom og mød forfatteren, bloggeren, underviseren og bæredygtighedseksperten Gittemary, der er en kæmpe inspirator og som har 67.000 følgere på Instagram.


Tid & sted
28. sep. 2021 19.00 – 20.30
Grindsted, Vesterbrogade 5, 7200 Grindsted, Danmark
Om eventet
Gittemary byttede selv impulskøb, modeuger og must-haves ud med zero waste og en plastikfri livsstil, da hun tilbage i 2015 besluttede sig for at gøre sin livsstil mere bæredygtig.
Foredraget Trash Workout er halvt foredrag og halvt workshop, og det er gratis at deltage.
I første halvdel vil Gittemary give en inspirerende introduktion til de basale områder i grøn omstilling med fokus på fysisk affald og det usynlige aftryk.
I anden halvdel er der workshop hvor alle udvikler deres egen personlige "grønne træningsplan." Lige til at tage med hjem, og begynde at gøre din dagligdag lidt grønnere!
Tilmelding foregår på info@dengronnehovedstad.dk og det er først til mølle, da der er begrænsede antal pladser!
Projektet er støtte af Udviklingsstrategien for Grindsted Bymidte.